Om hur de stora elefanterna på politikens område efter avslutad karriär kan välja att ägna sig åt välgörenhet i stället för att bli lobbyistkonsulter åt näringslivet som vissa andra skriver necesse est. Vi har ju också exemplet Al Gore som ju gjort sig känd på ett annat område på senare år även om han kanske inte lagt alla politiska ambitioner på hyllan ännu. De stora elefanterna brukar ju vara bra på att snacka – GP till och med en ”mästare” enligt artikel i DN i måndagens tidning.
Men hur är det med dom andra – dom riktiga elefanterna? Inte kan väl elefanter tala?
En kväll när den koreanske elefanttränaren Kim Jong-gap jobbade över i sitt kontor intill elefantstallet i djurparken hörde han en bestämd röst inifrån stallet. Han trodde nån var där och bråkade med elefanterna och gick dit men såg ingen människa därinne. Samma sak hände en annan gång men då var tränaren inne hos elefanterna. ”Ligg ner!” sa plötsligt den femtonåriga elefanten Kosik, fast på koreanska förstås. Det visade sig att den här elefanten kan härma mänskligt tal. Vill du veta mer kan du läsa till exempel här.
Det här hör väl till kategorin ”värdelöst vetande” kanske….eller kan det vara kategorin ”viktigt vetande om elefanter”?


Roligare elefanter i den här kupén, tycker jag. Låter fantastiskt spännande. Undrar om elefanten inte bara härmar mänskligt tal utan också kan uttrycka sig. Han kanske ville att Kim Jong-gap skulle lägga sig ner, faktiskt. Om jag har förstått saken rätt så anses elefanter vara klipska varelser, så det borde väl gå rätt lätt för dem att göra kopplingen mellan talet och tanken.
Vilken intressant utveckling. Skulle gärna föra ett samtal med en elefant. Mycket hellre en elefant, nästan vilken som helst, än många av de människor som räknar sig till ”de stora elefanterna” (och i vissa drag påminner något om dem också, på sätt och vis).
Tänk en elefantritt, en lugn vandring i djungeln uppspetad på den höga trygga ryggen. Elefanten berättar sagor, beskriver växterna, öppnar sig om sitt liv, lyssnar, reflekterar, ger kloka synpunkter.
Det skulle jag betala pengar för att få uppleva!!!
Ja, den där elefantritten hänger jag gärna med på. När åker vi?