Såg du Zarembas artikel i DN i dag? I artikeln nämns en namninsamling som pågår. Det är ett upprop med ett öppet brev till statsminister Fredrik Reinfeldt angående utvisningen av de apatiska flyktingbarnen 2009. Brevet utmynnar i följande uppmaning:
”Upprepa inte förra regeringens hårdhjärtade behandling som den gången väckte sådan vrede. Ge de apatiska barnen och deras familjer en fristad i vårt land.”
Det tycker jag man kan skriva under på och det har jag just gjort. Det öppna brevet och namninsamlingen hittar du här.
Apatiska flyktingbarn och Migrationsverkets hantering av den typen av asylärenden har jag skrivit en hel del om tidigare i bloggen, t.ex. i Sorgesam följetong (2), Byt ut Migrationsverket! och Sorgesam följetong.
Andra bloggar om: apatiska barn, Migrationsverket, asylärenden, invandring, flyktingar, utvisningar

