I Sabbaths trädgård

Här satt jag häromdan på bänken och lyssnade på koltrastens konsert och läste min bok. Det är roligt att den här miljön fortfarande finns kvar mitt inne i Vasastan. Här byggde vinskänken Valentin Sabbath ett värdshus i början av 1700-talet. Värdshuset byggdes sen om till kyrka, som invigdes 1761. Den ljusa byggnaden till höger är kyrkan.

På andra sidan har den gamla röda träbyggnaden ett loft – lite à la Ornässtugan. I dag används byggnaden som sakristia efter vad jag läste nånstans.

Syrenbuskarna vid loftboden har stora knoppar. Koltrastarna sjöng av alla krafter.

Sabbatsbergsområdet är renoverat. Här finns flera gamla byggnader som  Katarinahuset, Nicolaihuset m.fl. Det var församlingar i Stockholm som 1750 gick samman och byggde fattighus i området.

Mot Dalagatan till finns ju nu också flera nybyggda bostadshus som jag tycker man har lyckats ganska bra med. En riktig praktmiss bara: det jag kallar tråkhuset på Dalagatan, dvs den byggnad som ju syns allra bäst om man inte går in i området. Tyvärr. En trist gulgrå byggnad, stor också – fyller ett helt kvarter.

Gör man en promenad i området – rekommenderas! – kan man ju passa på att titta på Sven-Harrys konstmuseum, ”guldhuset” mot Vasaparken. Det kanske jag skriver om en annan gång.

Läs mer om Sabbatsbergsområdets historia hos Stockholms stad här.

14 reaktioner på ”I Sabbaths trädgård

  1. MrsUniversum april 15, 2011 / 5:25 e m

    Nejmen, denna vackra byggnad på bilden har jag totalt missat!!!!?!!

    Gilla

    • Gabrielle april 16, 2011 / 6:52 e m

      Kolla nästa gång du är i närheten. Det är ett rätt fint område. Kanske är det lite okänt eftersom det liksom legat dolt bakom Sabbatsbergs sjukhus. Går du dit så ta en titt på Sinnenas trädgård också!

      Gilla

  2. Anna april 15, 2011 / 6:05 e m

    Åh, vilka fina bilder. Härligt ljus i båda bilderna. Bra plåtat!! Och skrivet, förstås. 🙂

    Gilla

  3. Gabrielle Björnstrand april 15, 2011 / 7:22 e m

    Jag som levt i närheten cirka 40 år av mitt liv har också missat det.
    Får bli nästa utflykt!

    De fula husen: Du menar de helt nybyggda va? En riktigt trist neutralitets-arkitektur. No sex whatsoever. Men Sveriges dyraste fiskhandel, det har man. Där köpte jag, en smula surt, årets röding, för 200 kr/kilot.

    Jag barn av Vasastan, där det förr fanns två schyssta fiskhandlare i mitt kvarter. Sådan är….

    Gilla

    • Gabrielle april 16, 2011 / 7:12 e m

      Det är lustigt det där att man kan missa fina ställen i stan fast man tycker man varit runt så mycket. Det händer mig också.

      Om husen: dom nya bostadshusen inne i området vid Sabb tycker jag är ”passabla” – inte särskilt intressant arkitektur – men rätt ok ändå. Har väl skruvat ner förväntningarna en hel del… Och dom är inte alls lika fina som dom nya bostadshusen nere vid Lilla Bantorget heter det väl. Men det hus jag retar mig mest på vid Sabb är ”tråkhuset på Dalagatan”: en stor blaffig mastodont till byggnad (inte väldigt hög men lång!) i gulgrått tegel som ser smutsigt ut redan från början. Du ser huset överst på den här sidan.

      Gilla

  4. ab april 17, 2011 / 1:58 e m

    Men vad roligt, just där uppe var jag för ett litet tag sedan och tittade på kyrkan och den röda timmerstugan! Fint att känna historiens vingslag och föreställa sig hur det såg ut där på 1700-talet.

    Gilla

    • Gabrielle april 18, 2011 / 11:39 f m

      Javisst är det fint där. Och tänk att man gjorde en kyrka av ett värdshus! Det är lite roligt. 🙂

      Gilla

  5. Mats Lindblom augusti 1, 2011 / 9:12 f m

    Hejsan

    Mats Lindblom har plötsligt upptäckt denna sida, och jag råkar vara släkt med Valentin Sabbath och kanske är mannen som kan det mest om denna högst intressante vinskänk.

    Om du vill veta mera så kontakta mig gärna.

    mvh

    mats lindblom
    skådespelare
    sångare
    artist
    historiker
    videoproducent mm

    mats039@gmail.com

    Gilla

    • Gabrielle augusti 1, 2011 / 10:15 e m

      Intressant. Ska höra av mig per mail.

      Gilla

Vad tycker du?

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.