En blomma till Anna

9 december, en alldeles särskild dag.
I min släkt är vi många som heter Anna och har namnsdag i dag. Inte för att vi i min familj firar namnsdagar särskilt mycket, det är mer frågan om att uppmärksamma dagen lite extra.
En anmoder är min morfars mor som hette Anna Härdelin innan hon gifte sig med Karl Hjelmström. Kanske är det hon som gett upphov till alla Annor i släkten.
Det finns en hel bok om denna anmoder: ”En flicka som heter Anna” (Arundo, 2017).
Min farfars mor hette också Anna och min mamma hette Anna. Min syster heter Anna, en systerdotter, kusiner och sysslingar, sysslingbarn, jag själv…m.fl. Många Annor blev det.

Drygt 300 000 svenska kvinnor heter Anna. Det är Sveriges vanligaste tilltalsnamn, läser jag i DN i dag här
Så Grattis alla som heter Anna – kända som okända – med denna ros från St Kilda Botanical Garden strax utanför Melbourne. Vill du se blomman riktigt maffigt stor kan du klicka på bilden. Arundos julklappstips kan du titta på här.

Vad tycker du?

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.