Glass på Ormond Rd

Ja, igår tog vi var sin glass på en italiensk gelateria på Ormond Road, Elwood, ungefär en halvtimmes promenad bort. Det gällde att äta snabbt innan den blev sås. Jag beställde en skopa Pistacchio och en Bounty coconut. Den på P var godast. Men glassen på det här stället var inte alls lika god som hos Snö på Odengatan nära Vasaparken. ”Det är skillnad på olika…”

2 reaktioner på ”Glass på Ormond Rd

  1. Bert Bodin februari 11, 2023 / 11:26 f m

    Kul att få föja dig på resan. Australien är den enda världsdel jag inte besökt.

    Gilla

    • Gabrielle februari 14, 2023 / 1:12 f m

      Tack! Ja, du. Australien har mycket att erbjuda av vild och vacker natur och intressanta städer. Svårigheten är närmast att välja vart man ska åka och vad man vill uppleva. Här finns så mycket och allt är så stort!
      För oss som varit hos sonen i Melbourne flera gånger tidigare är det lite av att byta ett vardagsliv mot ett annat. Men roligt är det att vara här!

      Gilla

Vad tycker du?

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.